Světlo, aneb bylinky z kredence

Bylinky ke svému životu potřebují teplotu, světlo a vzduch, vodu a živiny a naši lásku k přírodě.

V tomto článku se budeme zabývat světlem z LED diod.

Na internetu je o pěstování při umělém světle napsáno mnoho článků, které si někdy i odporují. Nebudu se zabývat detailními fyzikálními odbornostmi co se světla týká, některé však nastíním.
Jde mi hlavně o praktické zkušenosti, které se mohou použít při pěstování bylin přes zimní měsíce nebo i celý rok.
Z praktického pohledu to znamená, že pokud vám bylinky pod umělým osvětlením budou kvést, přiblížili jste se k maximu. K dokonalosti jejich vzhledu na jejich nalezištích v přírodě to sice stačit nebude, ale léčebný užitek v určitém procentu zajištěný bude.

Při osvětlení bylin se mohou používat různé zdroje světla, ať už to jsou zářivky, LED diody apod. se širokým spektrem záření od 400 nm do 760 nm.
Některé světelné zdroje však mají velký příkon a tedy větší spotřebu energie a to značně ovlivňuje cenu energie za čas, kdy se svítí.
Vývoj a bádání v oblasti umělého světla není ukončený.

Sám jsem osobně zjistil, že některé rostliny z vysokohorského pásma v Chile potřebují tu část tvrdého UV spektra kolem 380 nm, která v našich podmínkách není.

To se projevilo hlavně v praxi, kdy jsem dosvěcoval tyto vysokohorské rostliny – kaktusy touto tvrdou UV složkou světla při běžném venkovním pěstování.
Na přiložené fotografii vidíme detail krásného zabarvení ostnů, který je vidět jen snad na importech. Rostliny z nížin by tvrdé spektrum světla spálilo.

Pro naše bylinky pěstované od podzimu do jara při umělém osvětlení někde na kredenci, parapetu na okně nebo ve sklepě musíme zvolit takové osvětlení, které bude vyhovovat bylinkám i nám. Jinak řečeno, aby byla osvětlena jen ta plocha, na které bylinky porostou a světlo neosvětlovalo okolí, kde není potřeba a nerušilo.

Většina osvětlovacích zařízení, která se prodávají, používá fotosynteticky aktivní záření.

Světlo uvádí do chodu u rostlin látkovou výměnu. V zelených listech mohou procesy fotosyntézy a asimilace probíhat pouze s pomocí světla. Jsou závislé na intenzitě světla a na rytmu střídání dne a noci.

Různé bylinky potřebují i jiné klimatické podmínky a jinak snášejí teplo, chlad, vodu a živiny.

Bylinkám svítíme nejlépe 18 hodin za den.

Bylinky jsou zdrojem vitamínů a pomáhají v době nemoci a při oslabení organismu. Kdo konzumuje i malé množství bylinek, je preventivně chráněn vůči chorobám.
Saláty, omáčky nebo zelenina s bylinkami působí blahodárně na žaludek, trávení, krevní oběh a nervovou soustavu. Všechny bylinky mají léčivou sílu.

Ideální je konzumace v čerstvém stavu.

Pokud se rozhodnete pěstovat bylinky od podzimu do jara a chcete si pořídit nějaké v praxi ověřené osvětlovací zařízení „na míru“ pro vaši bylinkovou mini zahrádku, mohu doporučit výbornou firmu, kterou jsem si oblíbil a vyzkoušel.
Stačí kliknout na banner  www.danek.cz

Jsou ochotni vám uvedené zařízení vyrobit.

Bylinky

Zesilovače pro digitální TV příjem

LED svítidla s tradicí

Sdílejte nás