Jak úspěšně vypěstovat královnu posvátných bylin Tulsi

TULSI - Ocimum sanktum - neboli Bazalka posvátná je bylina, která byla rozšířena z Indie zhruba před 5 tisíci roky a roste v Indii až do nadmořské výšky 1800 metrů. Je to víceletá rostlina dorůstající až 1 metru s lodyhou vzpřímenou, rozvětvenou a u báze dřevnatějící. Listy jsou eliptické až vejčité, chlupaté a na okrajích pilovité. Barva může přecházet od zelené až po načervenalou. Drobné květy mohou mít barvu bílou až načervenale nachovou. Plody jsou hnědočervené.

Z našich zahrádek známe hlavně Bazalku pravou. Rod bazalka má celou řadu druhů. TULSI však oproti ostatním druhům má zcela nezaměnitelné a vyjímečné vlastnosti. Drogou je nať, jejíž silice obsahuje:citral, eugenol, methylcugenol, methylchavicol, chavibetol a další. Bylina dále obsahuje alkaloidy, glykosidy, saponiny a taniny, kyselinu askorbovou a karoten. TULSI obsahuje mnoho antioxidačních a protizánětlivých látek-isotymusin, isotymonin atd.

V ajurvedě je TULSI vysoce uznávaná jako lék se širokým účinkem pro léčbu srdce, plic, krve, jater, ledvin, dýchacího ústrojí, zažívacího traktu, nervového systému, metabolismu, snižování krevního cukru, pro snížení účinků toxických jedů, na malárii, alergii, na bodnutí hmyzem, na neplodnost, zbavuje nás stresu, používá se při léčbě rakoviny a po chemoterapii a při celkovém posílení organismu. Obyčejně se připravuje ve formě čaje nebo jednoho až dvou lístků do pokrmu. TULSI má však prvořadý význam náboženský, který je zmiňován ve starých textech Bhagavatgity. Bylina je totiž zasvěcena bohům Kršnovi a Višnuovi a považuje se za převtělení manželky Višnua bohyně štěstí, dlouhověkosti, krásy a prosperity-Lakšmí. Je docela i velkým překvapením její uctívání při některých obřadech v Řecké pravoslavné církvi, kam se z Indie dostala o několik tisíciletí později a je považována za Kristův dar. TULSI má ráda lidi a jejich pozitivní vibrace, čistotu fyzickou a myšlenkovou, odhání démony, duchovně posiluje rodiny kde je pěstována, přináší do rodin lásku. Absolutně nesnáší tam kde se pěstuje požívání alkoholu, masa, negativní myšlenky, špínu a nečistotu-jinak vadne a zahyne. Možná se těmto výše napsaným řádkům usmějete, ale ubezpečuji vás, že je to pravda, se kterou jsem se setkal při jejím pěstování a mohu ji potvrdit. . . Já sám osobně jsem byl doslova šokován, když jsem TULSI fotil, co jsem docela náhodou zažil a mám zdokumentováno. Kvetoucí rostliny jsem pěstoval za oknem v obývacím pokoji, ale jednu jsem měl za oknem v ložnici. Při focení více rostlin pohromadě jsem rostlinu z ložnice přidal k ostatním. Udělal jsem více snímků a při rychlejším jejich zpětném prohlížení, abych jeden snímek vybral, jsem pozoroval, jak se TULSI z ložnice pomalu nahýbá k ostatním svým kamarádkám a vítá se s nimi po několikaměsíčním odloučením.

Pěstování:

Výsev ze semen můžeme bez problémů provádět od jara po léto.

1. Substrát pro pokojové rostliny prosejeme přes hrubší sítko, můžeme přidat jednu třetinu agroperlitu na zkypření, nasypeme do většího hrnce, nalijeme do substrátu vodu, aby byl vlhký a mírně vaříme na vařiči asi 1 hodinu. Hrnec musí být zakrytý poklicí. Poté hrnec na 24 hodin odložíme, potom je substrát připraven k použití. Substrát musí být stále mírně vlhký.

2. Do nízké skleněné nebo plastikové krabičky s víčkem,  kterou jsme čistě opláchli vodou nasypeme na dno asi 2 cm vysokou vrstvu substrátu, lehce substrát urovnáme a nasypeme na povrch semínka TULSÍ.

Tuto operaci musíme udělat velmi rychle a vyhneme se tomu, abychom do krabičky dýchali. Krabičku uzavřeme víčkem a postavíme na světlé místo s rozptýleným-ne přímým slunečním světlem, aby se teplota v krabičce nezvýšila nad 30 st. C. Teplota okolí může být od 15 do 25 st. C.

3. Poněvadž je substrát mírně vlhký, není potřeba zalévat. Do 5 dnů začnou semínka klíčit.

 

 Asi po 10 dnech jsou rostlinky již ve velikosti.

  

 

Upozornění-pokud budou rostlinky napadeny plísní, musíte krabičku ihned otevřít a nechat ji i nadále otevřenou a rostlinky denně velmi mírně zalévat.

4. Po dosažení výšky asi 3 cm, krabičku otevřeme, nezaléváme 2 dny a poté můžeme opatrně rostlinky za pomocí párátek přesadit do větších asi 5 cm květináčků, polovina rostlinky musí být v půdě. Mírně rostlinky i půdu navlhčíme.

 

5. Po 2 měsících začne být TULSÍ květuschopná a za nějakou dobu při dodržování všech zásad mentální čistoty potěší květy.

 

 

 

 

6. TULSÍ po dosažení květů je zapotřebí již přesadit do květináče o průměru asi 10-15 cm.

7. TULSÍ je možno i usušit pro přípravu čaje, nejlépe při teplotě kolem 30 oC na zastíněném místě.  

Přeji Vám pokoru a mír v duši při pěstování a mnoho milých zážitků s TULSÍ.

Semena Tulsi si můžete objednat přes kontaktní formulář nebo e-mailem na adrese lecitel@baluch.cz

Bylinky

Zesilovače pro digitální TV příjem

LED svítidla s tradicí

Sdílejte nás