Méně známé bylinky
Tulsí
TULSÍ – Ocimum sanktum - neboli Bazalka posvátná je bylina, která byla rozšířena z Indie zhruba před 5 tisíci roky a roste v Indii až do nadmořské výšky 1800 metrů. Je to víceletá rostlina dorůstající až 1 metru s lodyhou vzpřímenou, rozvětvenou a u báze dřevnatějící. Listy jsou eliptické až vejčité, chlupaté a na okrajích pilovité. Barva může přecházet od zelené až po načervenalou. Drobné květy mohou mít barvu bílou až načervenale nachovou. Plody jsou hnědočervené.
Z našich zahrádek známe hlavně Bazalku pravou. Rod bazalka má celou řadu druhů. TULSÍ však oproti ostatním druhům má zcela nezaměnitelné a vyjímečné vlastnosti.
Drogou je nať, jejíž silice obsahuje: citral, eugenol, methylcugenol, methylchavicol, chavibetol a další. Bylina dále obsahuje alkaloidy, glykosidy, saponiny a taniny, kyselinu askorbovou a karoten. TULSÍ obsahuje mnoho antioxidačních a protizánětlivých látek - isotymusin, isotymonin atd.
V ajurvedě je TULSÍ vysoce uznávaná jako lék se širokým účinkem pro léčbu srdce, plic, krve, jater, ledvin, dýchacího ústrojí, zažívacího traktu, nervového systému, metabolismu, snižování krevního cukru, pro snížení účinků toxických jedů, na malárii, alergii, na bodnutí hmyzem, na neplodnost, zbavuje nás stresu, používá se při léčbě rakoviny a po chemoterapii a při celkovém posílení organismu.
Obyčejně se připravuje ve formě čaje nebo jednoho až dvou lístků do pokrmu.
TULSÍ má však prvořadý význam náboženský, který je zmiňován ve starých textech Bhagavatgity. Bylina je totiž zasvěcena bohům Kršnovi a Višnuovi a považuje se za převtělení manželky Višnua bohyně štěstí, dlouhověkosti, krásy a prosperity - Lakšmí. Je docela i velkým překvapením její uctívání při některých obřadech v Řecké pravoslavné církvi, kam se z Indie dostala o několik tisíciletí později a je považována za Kristův dar.
TULSÍ má ráda lidi a jejich pozitivní vibrace, čistotu fyzickou a myšlenkovou, odhání démony, duchovně posiluje rodiny kde je pěstována, přináší do rodin lásku.
Absolutně nesnáší tam, kde se pěstuje požívání alkoholu, masa, negativní myšlenky, špínu a nečistotu-jinak vadne a zahyne.
Možná se těmto výše napsaným řádkům usmějete, ale ubezpečuji vás, že je to pravda, se kterou jsem se setkal při jejím pěstování a mohu ji potvrdit...Já sám osobně jsem byl doslova šokován, když jsem TULSÍ fotil, co jsem docela náhodou zažil a mám zdokumentováno. Kvetoucí rostliny jsem pěstoval za oknem v obývacím pokoji, ale jednu jsem měl za oknem v ložnici. Při focení více rostlin pohromadě jsem rostlinu z ložnice přidal k ostatním. Udělal jsem více snímků a při rychlejším jejich zpětném prohlížení, abych jeden snímek vybral, jsem pozoroval, jak se TULSÍ z ložnice pomalu nahýbá k ostatním svým kamarádkám a vítá se s nimi po několikaměsíčním odloučením.
Bahenní bylina Brahmi (Bacopa monnieri)
Je to nízká, vytrvalá bylina s velmi drobnými květy. Botanicky je popsáno 108 druhů, které jsou domácí prakticky na celém světě na vlhčích lokalitách. Rychle se rozrůstají a jsou schopny brzy zakrýt svými listy velké mokřadní plochy. Množí se dělením nebo výsevem.
Jedná se o bahenní rostlinu, která roste na Madagaskaru, v Indii, na Srí Lance, v Indonésii a v některých částech jižní Afriky. Rostlina se vyskytuje především v tropických a subtropických oblastech Indie. Je to trvalka.
Stejně jako bylina Tulsí, o které se zde zmiňuji má Brahmi taktéž velmi široké spektrum léčivých účinků na lidský organismus.
Co léčí a na co se dá použít:
Reguluje hormony spojené se stresovými reakcemi, likviduje stres, používá se při snížené hladině kortizonu, zlepšuje kognitivní výkonnost, využívá se při špatné paměti, je silnou terapií při Alzheimerově chorobě, chrání mozkové buňky před toxickými látkami, je jedním z nejsilnějších mozkových toniků podle ajurvédy, zvyšuje odolnost nervového systému při přepětí, zklidňuje duševní rovnováhu, zrychluje přenosy informací v mozku a pomáhá lidem s poruchou řeči, je silným antioxidantem, má široké použití v urologii, působí protizánětlivě, podporuje zdravý krevní oběh a lymfu, působí proti ztrátě vlasů, urychluje procesy hojení, snižuje krevní tlak, zpomaluje stáří a senilitu, působí proti artritidě, má protiplísňové účinky, zevně se používá proti lupénce, zmírňuje svalové atrofie a obrnu.
Na přípravu čaje svaříme 2 dcl vody a luhujeme 1 polévkovou lžíci Brahmi asi 10 minut.